رهبر معظم انقلاب اسلامی: “اقتدار و آبروی کشور در خودکفایی است.”

کارفرما:

  • مترو تهران

مکان اجرا:

  • خط 1 مترو تهران

 

شرح خدمات:

در این پروژه صاپا عهده‌دار طراحی، تامین و ساخت، نصب و راه‌اندازی بخش‌های ذیل شده است:

  • سیستم اینترلاکینگ
  • سیستم مدارخط فرکانسی
  • سیستم بمباردیر
  • سیستم سیگنالینگ
  • سامانه‌های مخابراتی (شامل MSN، CCTV، PAGA، PABX، LAN، UPS، PIS، CLOCK)

 

اهمیت انجام این پروژه:

فرایند اجرای پروژه‌ها و پیاده‌سازی سامانه‌ها و تجهیزات ویژه مترو و ریلی دارای اهمیت بسیار بالایی است و لازم است قبل از طراحی و انتخاب مناسب سیستم‌های کنترل حمل‌نقل ریلی، نسبت به عملکرد این سیستم‌ها و معیارها و روش‌های به‌کار رفته در دنیا شناخت کافی به‌دست آید. مجموعه صاپا نیز با درک اهمیت به‌روز بودن سامانه‌ها و تجهیزات ویژه مترو و ریلی، تلاش کرده است با استفاده از بهترین متخصصان و فعالان این حوزه، تمام مراحل طراحی، تولید و پیاده‌سازی این سامانه‌ را به صورت کامللا تخصصی و به روش EPC انجام دهد و ضمن تامین امنیت این سیستم‌ها، امکان پشتیبانی، تجهیز و یا ترمیم آن‌ها را با استفاده از نیروهای داخلی فراهم سازد و به این ترتیب رفع خطا و یا تعمیر آن‌ها به سرعت انجام می‌پذیرد.

در این پروژه، دو ایستگاه شهر آفتاب و فرودگاه امام خمینی (ره) توسط سیستم اینترلاکینگ بومی صاپا کنترل و پوشش داده خواهند شد. بر این اساس تجهیزات کنار خط ایستگاه فرودگاه امام، تجهیزات طول خط (بین دو ایستگاه) و همچنین تجهیزات کنار خط موردنظر در بخش دوم از ایستگاه شهر آفتاب، که به‌منظور مسافرگیری به سمت ایستگاه فرودگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسط سیستم اینترلاکینگ منصوبه در ایستگاه فرودگاه، کنترل و مانیتور خواهند شد.

تشخیص اشغالی و آزادی تراک‌ها در طول مسیر بین دو ایستگاه فرودگاه و شهر آفتاب توسط سیستم مدار خط فرکانسی بومی صاپا انجام خواهد گرفت. با ورود قطار از ناحیه تحت کنترل توسط سیستم بمباردیر در ایستگاه شهر آفتاب، با تغییر مد ATP، قطار وارد به ناحیه تحت کنترل سیستم سیگنالینگ صاپا، تبادل دیتا با سیستم آنبرد قطار جهت ارسال و دریافت اطلاعات مورد نظر و اجرای فانکشن‌های موردنیاز ATP، توسط مدارخط‌های فرکانسی دیتادار صاپا انجام می‌پذیرد.